Nieprzerwane deszcze, niepewna pogoda na południu i zamknięte górskie szlaki zmobilizowały nas tym razem do wyprawy na safari. Pustynia Błędowska powitała nas pięknym słońcem, przestrzenią i… afrykańskim graffiti. A to wszystko ledwie godzinę jazdy samochodem z Krakowa.


Trasa: Trzy punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej (Wzgórze Dąbrówka, Wzgórze Czubatka, Róża Wiatrów)
Gdzie to jest: 
https://goo.gl/maps/BEGFgpAX6Br
Dostępność dla wózków:
Tak (przede wszystkim Róża Wiatrów)


Pustynia Błędowska, zajmująca obszar około 33 km2, to unikat na skalę europejską. Legenda głosi, że do jej powstania przyczynił się sam diabeł, który, rozsypując ziarenka piasku, chciał zasypać olkuskie kopalnie srebra i ołowiu. Tak się w tym jednak zapędził, że w czasach swojej świetności Pustynia liczyła aż 150 km2, a wędrujący po niej ludzie doświadczali nie tylko zjawiska fatamorgany, ale i musieli przedzierać się przez niebezpieczne burze piaskowe.

dreptanki_pustynia_błędowska
Widok na Pustynię

Obecnie Pustynię można poznawać całkiem bezpiecznie. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostały punkty widokowe (Czubatka, Róża Wiatrów, Dąbrówka), pod które bez problemu podjedziecie autem. Warto dodać, że z każdego z nich roztacza się zupełnie inny widok, więc zdecydowanie warto odwiedzić je wszystkie. Jeśli nie zdążycie za jednym razem, bo pochłonie Was kontemplacja bezkresu piaskowego morza, zawsze będziecie mieć pretekst, żeby powrócić i ostatecznie „zaliczyć” je wszystkie.

Wzgórze Dąbrówka wprowadzi Was w afrykańskie klimaty za pomocą ciekawego graffiti, a sama pustynia zachwyci swym rozmiarem. Jeśli dopisze Wam odrobina szczęścia, będziecie mogli podziwiać skoki spadochronowe, pędzące przez wydmy konie (z jeźdźcami) lub tumany kurzu wzbijane przez zabłąkanego jeep’a. W pobliżu parkingu w sezonie znajduje się mały „foodtrack”, przy którym można przycupnąć i napić się lemoniady.

Jedna uwaga: odradzamy chodzenie po piasku bosymi stopami, bo można natrafić na wiele „skarbów” pozostawionych przez turystów i miejscowych.

Wzgórze Dąbrówka i afrykańskie graffiti

Róża Wiatrów to całkiem nowa platforma widokowa znajdująca się niedaleko drogi Klucze — Hutki. Kierując się wskazaniami maps google, skręcacie w boczną, gruntową drogę i wzdłuż niej zostawiacie samochód. Po krótkim spacerze docieracie do pustyni. Droga jest dobrze ubita, więc na tej trasie wózki dadzą radę. Na miejscu zastaniecie wykonany z rozmachem obiekt — kilka połączonych ze sobą altan, tarasy widokowe, molo długie na 40 m, ławki oraz tablice informacyjne. Przede wszystkim natomiast znajdziecie się na skrzyżowaniu szlaków wiodących w głąb pustyni. I tu właśnie możecie rozpocząć prawdziwą przygodę oraz porobić super zdjęcia na insta 😉 Mapy w dłoń — i do dzieła!

Róża Wiatrów
Widok na Pustynię Błędowską z Róży Wiatrów

Na sam koniec zostawcie sobie wzgórze Czubatka. Możecie podjechać autem na samą górę albo zaparkować w Kluczach i zrobić sobie mały spacerek ul. Górną (trochę ruchu nie zaszkodzi). Na szczycie czekają na Was altanki, ławeczki, zapierający dech w piersiach widok na niemal całą pustynię oraz jeden z najpiękniejszych zachodów słońca (umówmy się, ilu z Was widziało zachód słońca nad pustynią, he?). Brzmi bajecznie, prawda? Ach! I fotki na insta to też tutaj 😉

Jak poznawać Pustynię

Jeśli zamarzy Wam się doświadczenie Pustyni własnymi stopami (a w przypadku dzieci — wszystkimi częściami ciała), wybierzcie się na spacer jedną z trzech ścieżek przyrodniczych.
Kto wie, może dopisze Wam szczęście i staniecie oko w oko z mrówkolwem, zaobserwujecie ripplemarki, dostrzeżecie pędzące przez Pustynię konie, a nawet znajdziecie jakiś fulguryt 😉

Nie wiecie, co to fulguryt? Spoko, spoko — zanim na wyprawie zagnie Was z wiedzy przyrodniczej własne osobiste dziecko, które ledwo poszło do szkoły, od wszelkiego wypadku radzimy się potajemnie podszkolić. Zapoznajcie się KONIECZNIE z O-błędnym Przewodnikiem (do znalezienia na stronie gminy Klucze i w linkach pod tym tekstem). Przewodnik zawiera mnóstwo informacji historycznych i przyrodniczych + propozycje spędzenia czasu na Pustyni z dzieciakami. Bo tak się składa, że na piasku można robić wiele rzeczy — nie tylko leżeć. Można na ten przykład zapolować na mrówkolwy. Serio! Nie wiecie, co to mrówkolwy? Wiecie już, gdzie szukać.

Dziecko na Pustyni

Jednym z plusów pustynnej wyprawy jest radość dzieci. Albowiem po powrocie uzupełniliśmy domową piaskownicę o dodatkowe pół tony piasku, przetransportowane w butach i ubraniach najmłodszych członków rodziny. Drugie tyle czekało jeszcze w samochodzie…


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Punkty widokowe oraz dojazd na Pustynię Błędowską

Pustynię można podziwiać z trzech specjalnie przygotowanych punktów widokowych. Bez problemu traficie do nich za pomocą poniższych koordynatów:

Wzgórze Dąbrówka (Chechło, gmina Klucze): https://goo.gl/maps/wkYy25T3Rr82
Róża Wiatrów (Droga powiatowa nr 1095 K Klucze-Bolesław): https://goo.gl/maps/PVejJetTc7x
Wzgórze Czubatka (Klucze): https://goo.gl/maps/YPBrrhsbQyt

Ułatwienia dla rodzin z małymi dziećmi:

Na każdy punkt możecie spokojnie pójść z dziećmi, bo pod każdy dojedziecie samochodem. Niemniej jednak najlepiej przystosowanym do wózków jest punkt Róża Wiatrów. W pozostałych miejscach może być ciężko z poruszaniem się czworokołowym / trzykołowym pojazdem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć pachruścia do chust / na ręce 🙂


MAPA

Poniżej mapa z trasą, którą możecie pobrać w formacie gpx. Zaznaczyłyśmy na niej wszystkie ważne punkty, które mogą Wam się przydać w trakcie wędrówki. Tak, żebyście wiedzieli, co Was czeka.

CIEKAWE MIEJSCA W SIECI, KTÓRE TRZEBA / WARTO ODWIEDZIĆ PRZED WĘDRÓWKĄ:

O’błędny przewodnik w formacie pdf >>
www.pustyniabledowska.pl – informacje, dojazd, ułatwienia, aktualności, zdjęcia >>

MACIE OCHOTĘ NA WIĘCEJ?

Sprawdźcie nasze inne propozycje na jednodniową wycieczkę po okolicach Krakowa i małopolski, klikając na poniższy link:

Okolice Krakowa z dziećmi — jednodniowe wycieczki dla całej rodziny >>

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o