Mamy dla Was propozycję na wędrówkę z cyklu: „Jest sobota, wylegujemy się w łóżku do 10.00, ale fajnie by było w sumie pojechać w góry, ale może jest już za późno, a może jednak nie, to jedźmy!”. Nie ukrywamy, że to cykl z życia wzięty, więc jesteśmy autentyczni, a wycieczka nada się dla każdego weekendowego leniwca z aspiracjami. Spacer w górach? Góra Chełm w okolicach Myślenic będzie idealna!


Trasa:  Zielonym szlakiem na górę Chełm: Parking na ul. Parkowej – Góra Chełm – Parking na ulicy Parkowej
Start i meta: Parking przy wejściu na szlak: https://goo.gl/maps/yJpxa8RHuJvjpdRBA
Dostępność dla wózków: Nie ma szans – szlak typowo górski, są podejścia, korzenie, schodki. Lepiej wziąć chustę lub nosidło. Warto!


Jak zdobyć Górę Chełm w paśmie Lubomira i Łysicy?

To będzie krótki, acz bardzo konkretny tutorial 🙂

 • Wyciągasz współwędrowców z łóżek, wydzwaniając do nich od godz. 8.00. To da Ci gwarancję, że o 11.00 wyjedziecie w stronę gór.
 • Kierujesz się na Zarabie (Myślenice) i gdzieś w połowie ul. Parkowej na bezpłatnym parkingu wzdłuż rzeki Raby zostawiasz samochód.
 • Wydajesz dzieciom polecenie: „Szukajcie zielonego szlaku, który prowadzi do lasu” (bo Ty masz zaparowane okulary dzięki maseczce handmade i kompletnie nic nie widzisz). Taki lajf, co zrobić.

parking-ulica-parkowa-myslenice-dreptanki

Zielony szlak na górę Chełm

 • W lesie pniesz się z mozołem pod górę w towarzystwie odgłosów zakopianki. Ale tylko przez chwilę. Bardzo szybko zaczynasz bowiem słyszeć tylko i wyłącznie swój ciężki oddech, próbując dogonić zgraję dzieciaków.
 • Przypominasz sobie, że nie miałeś lekcji wuefu na ZOOMIE w ciągu ostatnich 8 tygodni (w przeciwieństwie do nich), więc czujesz, że Twój koniec jest bliski…

 

zielony-szlak-góra-chełm-myslenice-dreptanki

 • Uspokajasz się w momencie, kiedy szlak z tatrzańskiego zamienia się w beskidzki i prowadzi malowniczymi ścieżkami obok starych zabudowań.
 • Idziesz, idziesz, idziesz i… w końcu dochodzisz.
 • Na szczycie czeka na Ciebie wyciąg krzesełkowy (ale zamknięty), mała knajpka (ale zamknięta) oraz kilka wielgachnych głazów, na których możesz zasiąść i zaczerpnąć tchu, podziwiając panoramę Małopolski, Krakowa i pięknych pól rzepaku.
 • Robisz zbiorowe zdjęcie i ruszasz grzbietem (asfaltową drogą) przed siebie.

na górze chełm w myślenicach

plac zabaw na górze chełm

 • W normalnych czasach mógłbyś podziwiać piękne panoramy na 4 strony świata z wieży widokowej (wstęp 5 zł), ale obecnie… jest zamknięta.
 • W normalnych czasach mógłbyś także dojść nawet na Kudłacze, ale przypominamy, że w góry wyruszyłeś w okolicach południa z siódemką dzieci, więc to nie jest dobry pomysł (choć kuszący).
 • Gdy dojdziesz do prywatnego obserwatorium astronomicznego i napełnisz swoje oczy widokami, a płuca niemal górskim powietrzem, zawróć.

na szczycie góry chełm

 • Na polanie widokowej ponownie zrób zdjęcia (dużo, dużo zdjęć) i pozwól dzieciom w drodze powrotnej iść boso (sic!).

❌ UWAGA! W pewnym momencie szlak odbija w lewo, a droga idzie prosto. Jeśli stosujesz zasadę odległości dwu(stu) metrów od współuczestników wycieczki, będących Twoimi dziećmi (social distancing, no wiesz…), może zdarzyć się, że troje nastolatków zajętych rozważaniami na temat tego, czemu nie dostali listu z Hogwartu w dzień swoich 11. urodzin i czy ma to jakiś związek z ogólnoświatową pandemią, nie zauważy skrętu i pójdzie prosto… I to Ty będziesz się musiał po nich wracać. A pamiętaj! Nie miałeś lekcji wuefu na ZOOMIE.

 • Docierasz na parking w godzinach popołudniowych zmęczony, ale szczęśliwy.
 • Myślisz o tym, że fajnie by było odwiedzić jeszcze Rezerwat Przyrody Zamczysko nad Rabą, ale a) parują Ci okulary i dusisz się w maseczce, b) wyruszyłeś w góry w okolicach południa i masz siódemkę dzieci ze sobą. W mig pojmujesz, że wcale a wcale pomysł nie jest kuszący. Lepiej zjeść lody.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ułatwienia dla rodzin z małymi dziećmi:
Nie ma. Małe dziecko najlepiej wziąć w nosidło lub do chusty. Można też wyjechać kolejką na sam szczyt, a potem udać się na leniwy spacer z widokami 🙂 Ewentualnie można na szczyt dostać się asfaltem (patrz: mapa), ale to droga dość długa i nie tak atrakcyjna.


MAPA

 


CIEKAWE MIEJSCA W SIECI, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ PRZED WĘDRÓWKĄ

Chełm – Szlaki turystyczne Małopolski >>

Kolej liniowa na górę Chełm >>


MACIE OCHOTĘ NA WIĘCEJ?

Sprawdźcie nasze inne propozycje na jednodniową wycieczkę po okolicach Krakowa i Małopolski, klikając poniższy link:

Okolice Krakowa z dziećmi — jednodniowe wycieczki dla całej rodziny >>

Odwiedź nasz Instagram – znajdziesz tam relacje i zdjęcia, których nie znajdziesz tutaj. I na odwrót 🙂

Dreptanki na Insta >>


 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o